Dodał: Łukasz Zieliński
7 września 2011 21:09

 

Działające w tle aplikacje w smartfonach z Androidem mogą przynieść więcej szkód niż korzyści. Ale najpierw kilka słów o korzyściach. Wbrew obiegowym opiniom i przyzwyczajeniom z innych systemów mobilnych, pamięć RAM w Androidzie nie jest wartością samą w sobie. Czyli nie można powiedzieć, że więcej wolnego RAM-u to szybsze działanie systemu. Czasem jest dokładnie na odwrót. Niektóre aplikacje muszą działać w tle, potrafią jednak minimalizować zużycie zasobów. Takie aplikacje nie szkodzą, a w razie potrzeby – błyskawicznie się uaktywniają. Szybciej niż aplikacje uruchamiane „od zera”. Istnieje powiedzenie „wolny RAM, to zmarnowany RAM”. Dla wydajności systemu jest lepiej, by niektóre aplikacje miały swój przydział zasobów – po to właśnie w high-endowych modelach daje się dużo RAM, żeby rozdysponować go na różne procesy. W Androidach z niższej półki jest już gorzej – tu warto podjąć walkę o każdy MB pamięci.

Powyższe uwagi mają zastosowanie do aplikacji systemowych czy ważnych narzędzi, doinstalowanych przez użytkownika. W smartfonach Galaxy znajdziemy jednak sporo całkowicie zbędnych programów-śmieci, które zajmują RAM i powodują zużycie baterii, najczęściej przez obciążenie CPU. Jest to tzw. „bloatware”. Widać to nawet w Galaxy S II – tu problemem może być nie brak pamięci, ale właśnie obciążenie systemu, co zaznacza się przez szybkie rozładowanie akumulatora. W takiej sytuacji nie ma się co zastanawiać – trzeba usunąć śmieci. Jeżeli nawet pewne aplikacje nie zużywają RAM i CPU, to i tak zasługują na wyrzucenie – nie będzie widać ich ikon w menu, nie będzie ich w zasobniku z widgetami, nie będą zajmować miejsca w pamięci Flash telefonu. Nie da się ukryć, że w przypadku Samsunga tymi śmieciami są liczne aplikacje TouchWiz.

Jak usunąć zbędne aplikacje ze swojego Galaxy?
Poniższy poradnik opisuje postępowanie w Galaxy S II, ale ma zastosowanie w innych modelach Galaxy, a nawet w Androidach innych producentów. Oczywiście z uwzględnieniem różnic w śmieciowych aplikacjach.

1. Żeby rozpocząć czyszczenie telefonu, potrzebujesz roota. Jak zrobić roota w SGS II opisywałem TU i TU. Polecam tę drugą metodę, z zastrzeżeniem, że podczas startu systemu będzie nas przez kilka sekund niepokoił znaczek wykrzyknika. Można go usunąć, ale jest to kłopotliwe, więc lepiej machnąć ręką 🙂

2. Druga rzecz, to aplikacja Root Explorer. Jest to program płatny (11,55 zł), ale warto raz zainwestować w jego kupno – przyda się na długie lata. Root Explorer to menedżer plików, który zapewnia nam pełen dostęp do systemu (pod warunkiem, że mamy roota). Możemy usuwać pliki ze wszystkich partycji i katalogów, niedostępnych w innych menedżerach.

Niektórzy stosują do takich działań inną aplikację – Titanium Backup. Ma ona tę zaletę, że usuwa także pliki robocze aplikacji.

3. Kopia zapasowa!!! Zanim zaczniesz znęcać się nad swoim Galaxy, powinieneś wykonać backup systemu. Zrobisz to za pomocą ClockWorkMod, który otrzymujesz po instalacji CF Root. Najprościej odpal CWM Manager i wybierz opcję „Backup”. To ważne, bo w razie problemów trzeba będzie of nowa flashować telefon. Oznacza to utratę danych i konfigurację systemu od nowa.

4. Kolejny krok, to namierzenie winnych. To najtrudniejsze zadanie, bo wszystko zależy od tego, co kto używa i co ma zainstalowane. Pewną wskazówką w Galaxy S II jest okno widoczne w menu Ustawienia/Aplikacje/Uruchomione usługi.

Jeżeli systemowe narzędzie będzie niewystarczające do znalezienia „bloatware”, trzeba pobrać z Android Market jakąś inną aplikację monitorująca. Może to być darmowy Watchtower, który podaje dokładne obciążenie CPU i RAM.

Widać tam, co działa w tle, chociaż nie powinno lub jest po prostu zbędne. Każdy musi to określić sam, ale z moich doświadczeń wynika, że można usunąć, m.in.:

 • Wszystko z DRM na początku – to aplikacje związane z zabezpieczeniami DRM dla muzyki. Usunięcie tego nie ma jednak wpływu na odtwarzanie MP3 w odtwarzaczu Samsunga ani dodatkowych aplikacjach. To właśnie DRM jest jednym z obciążaczy systemu. UWAGA! Niektórzy twierdzą, że te pliki są konieczne do obsługi muzyki i dzwonków. U mnie jednak ich brak nie ma wpływu na nic.
 • Days.apk – dzienniczek TouchWiz 4.
 • DualClock.apk – widget podwójnego zegarka.
 • EmailWidget.apk i Email.apk – aplikacja i widget poczty e-mail, jeżeli ktoś nie używa (bo ma np. Gmail), to śmiało.
 • Fotaclient.apk – aktualizacja OTA, która i tak nie działa w SGS II.
 • GameHub.apk – wyjątkowo nieudany Game Hub.
 • GenieWidget.apk – standardowy widget Google’a pogody i wiadomości.
 • HTMLViewer.apk – nie jest to główna przeglądarka, tylko jakiś zbędny śmieć.
 • KiesAir.apk – aplikacja do łączenia się z PC po WiFi.
 • MusicHub.apk – kolejny zbędny hub Samsunga…
 • MyFiles.apk – menedżer plików Samsunga, zbędny, gdy mamy Root Explorera.
 • PanningTryActually.apk – samouczek gestów.
 • SamsungWidget_StockClock.apk – zegar z notowaniami giełdowymi.
 • SamsungWidget_News.apk – widget newsów AP Mobile, mało przydatny dla Polaków.
 • SevenEngine.apk – obsługa poczty w systemie Seven.
 • Wszystko z SNS na początku – aplikacje społecznościowe Samsunga.
 • SocialHub.apk – można śmiało usunąć, jeżeli się nie korzysta z SNS Samsunga.
 • VideoEditor.apk – edytor wideo, który nawet nieużywany pobiera i wysyła dane do Internetu.
 • VoiceToGo.apk – komendy głosowe Vlingo, mało przydatne, bo nie ma języka polskiego. To była pierwsza rzecz, którą usunąłem.

Takich aplikacji-śmieci znajdziemy o wiele, wiele więcej. Niektóre z nich są nieszkodliwe, niektóre potrafią jednak czasem dokuczyć użytkownikowi (np. Vlingo włączające się po dwukrotnym naciśnięciu klawisza Home). Każdy musi sam ocenić, co mu jest zbędne, z czego może zrezygnować. Np. ja wywaliłem wszystkie huby (Game, Music, Social), zostawiłem tylko Readers Hub oraz powiązane z nim aplikacje Kobo, PressReader i Zinio. Ale ktoś może je śmiało wywalić, jeżeli mu to zbędne.

5. Usuwanie w Root Explorerze. Wszystkie wymienione wyżej aplikacje, jako pliki APK oraz bliźniacze pliki ODEX, znajdziemy w katalogu /system/app. Trzeba też zwrócić uwagę na przycisk w prawym górnym rogu Root Explorera – „Mount R/W”. Trzeba go nacisnąć, co sprawi, że możemy nie tylko przeglądać systemową partycję, ale także dokonywać na niej zmian. Gdy znajdziemy któryś z plików APK oraz ODEX (mają takie same nazwy, tylko różne rozszerzenia) do usunięcia dotykamy go palcem i przytrzymujemy. Pojawi się menu. A na nim opcja „Delete”. Po zatwierdzeniu „Yes” winowajca odlatuje w niebyt. I jeden problem z głowy.

6. Postępując w ten sposób, należy wyszukać wszystkie śmieciowe pliki i je pousuwać. Jeżeli są jakieś wątpliwości, można zrobić inaczej – zmienić nazwę pliku (polecenie „Rename”). Np. Plik.apk zamienić na Plik_kopia.apk. Ma to sens w przypadku aplikacji, które automatycznie wywoływane są przez system w określonych sytuacjach, np. komendy głosowe Vlingo.

7. Na koniec można zrestartować telefon do Recovery (jeżeli mamy ClockWorkMod) i wyszukać w opcjach czyszczenie cache i dalvik cache. To tak na wszelki wypadek, bo nie jest to konieczne. Po ponownym włączeniu telefonu powinniśmy zauważyć więcej wolnego RAM-u i mniejsze obciążenie CPU.

 • wojtecki

  a co z SisoDRMPRovider?

  • Ja to mam usunięte, żadnych niepokojących objawów, jak dotąd.

 • sebol723

  Dobry program jest gdy ma sie roota – root unistaller ikonki widac co dokladnie usuwamy

  • Ooo, nie znałem tej aplikacji. Ciekawa.
   Ale Root Explorer też pokazuje ikonki.

 • Dawidek

  Masz racje, ten dzienniczek jest wcale niepotrzebny, chyba nikt go nie używa. Tak samo jak ten podwójny zegar… komu jest potrzebne wiedzieć, która jest godzina np w chinach… po chiny… to mi potrzebne:D
  Następna rzecz GameHub… O.o masakra.. przy necie 6 mb ładowało się to z 5 minut ? O_o co to ma być? a jak się załadowało to nic z tego nie mogłem wyciągnąć.. niepotrzebny śmieć.. Chyba jak dla mnie to jak reszta tych z wersji „…Hub”… niepotrzebne!!
  Hahaha.. a co powiedzieć o „SamsungWidget_StockClock”… powiem Wam, że chyba nikomu nie jest to potrzebne. (Mówię oczywiście o tych co przeglądają forum i robią „coś” z telefonem żeby go ulepszyć.
  VoiceToGo.apk… szkoda słów… soft po polsku.. wszystko po polsku… ale to jest w języku angielskim… O_O? co za niewypał… nie dopracowali tego…
  Swype.. angielski z polskim t9 ale jak chcesz napisać smsa mówiąc to się nie da po polsku…
  te… jak to tam..? Polecenia głosowe?????! tak?? Ehhhh.. szkoda gadać… myślałem, że coś przydatnego będzie w telefonie na dłuższe trasy np. a tu zbędny smieć.. Bo też w angielskim języku… co prawda w angielskim włączy się muzyke, zadzwoni się do kogoś bo chyba każdy umie podstawy ale pisać smsa do kogoś? po angielsku? :)) nie będę się na ten temat wypowiadał. Powinno być po polsku.
  SamsungFan… wielkie dzięki! odwaliłeś kupę dobrej roboty ! o to mi właśnie chodziło pisząc w innym blogu. Samemu nie wiedziałem jak do tego się zabrać (mam androida dość krótko)

  • Niektóre z tych rzeczy są nieszkodliwe, a niektórym mogą się wręcz przydać. Ja po zapoznaniu się z nimi, powywalałem ile się da. Np. zapomniałem dodać, że można/trzeba też usunąć aplikację i widget AP Mobile, ale nie pamiętam nazw APK. Właśnie to pojawiało mi się często jako aktywny proces, mimo że nie używałem tego w ogóle. Podobnie OTA, DRM i wciąż mam „Zegar cyfrowy”, chociaż akurat w tej chwili go nie używam.

   Wszystko jednak przebija Vlingo – jak ktoś chce się bawić w to w obcych językach, to proszę bardzo, ale dla mnie bez PL to produkt niepełny. Zresztą i tak najbardziej denerwowało mnie np. to, że pojawiał się tryb samochodowy Vlingo po podłączeniu SGS II do uchwytu samochodowego Samsunga:
   http://samsungomania.pl/zdjecia-samsung/2011/06/uchwyt_SGS2_03.jpg
   Albo po dwukliku Home, co mi się zdarzało często. Teraz jest cisza i spokój 🙂

   • Dawidek

    Masz racje Vlingo to na prawdę przesada… żeby tego nie zrobić do tej pory. Wkładasz telefon w uchwyt od samsunga i się włącza tryb samochodowy xD no tego nie wiedziałęm 🙂 Ale jak dla mnie to trochę lipę zrobili z tą opcją gdzie piszesz smsa mówiąc.. Potrzebuje połączyć się z internetem..

 • Samsung , mam pytanie co to moze być, albo jaki program odpowiada ze regularnie co jakis czas moj SGII samoczynnie sie wyłacza.Musze ponownie wprowadzać nr pin.Fakt ten zauwazyłem po wgraniu 2.3.4.Tego dotej pory nie miałem.Juz go resetowałem , i był spokoj na jakis czas.Poczym ponownie pojawia sie to zjawisko.Sprawdzałem na bilingach zazwyczaj jest to połączenie internetowe 2 i 1 kbi nic poza tym, jaka przyczyna ?

 • Dawidek

  Wgraj sobie jakiegoś normalnego softa. Nie powinien się wyłączać. A to połączenie, o którym mówisz to może przez to się wyłącza bo to jakiś błąd jest.

 • greg0ry

  Pytanie przy okazji… Jak w SGS II uzyskać procentowe zużycie baterii w górnym pasku, jak na fotkach?

  • To jest battery mod, wgrywa się przez CWM. Ten na screenach był już od razu zaimplementowany w Lite’ning ROM.

 • AdamR

  Super, Samsungfan
  Długo chodziło mi to po głowie ażeby pozbyć się tych udziwnień ale niewiedziałem jak się za to zabrać 🙂 po usunięciu wszystko działa jak trzeba
  Pozdrowionka

 • AdamR

  Do SamsungFan
  Czy mógłbyś opisać jak zrobić aby mieć ikonkę baterii na belce u góry tzn. jak wrzucić ten mod?

  • Moda wrzucasz przez ClockWorkMod Recovery albo w aplikacji CWM Manager. Wcześniej trzeba tylko wrzucić moda gdzieś na kartę.
   Tu jest przykład wgrywania innego moda, ale zasada jest taka sama:
   http://samsungomania.pl/bios-dla-galaxy-s-ii-animacja-startowa.html

   Problemem jest tylko to, skąd dobrać odpowiedni mod dla swojej wersji softu – na forum xda-developers jest tego od groma i trudno znaleźć mody, które będą w 100% zgodne.

   • AdamR

    dzięki,
    właśnie widziałem chwilę wcześniej że, jest tego sporo .
    Czym się kierować w poszukiwaniu odpowiedniego moda?

    • Trzeba dobrać mod do wersji softu. Z tego co tam widzę sporo modów robionych jest pod konkretne custom ROM-y. Ale są i takie, które pasują do określonej wersji firmware, np. KG6 czy KH3. Sam szukałem, bo ktoś juz pytał, ale nie mogę nic znaleźć sensownego.

     • AdamR

      oki, dzięki bardzo. Skoro Ty nie bardzo wiesz który wybrać to ja tym bardziej nie będe wiedział, poczekam może za niedługo kogoś olśni i cos się ruszy hehe.
      jeszcze raz dzięki

 • No wiesz, bo ja poszedłem na skróty i sobie wgrałem ROM z gotowymi modami. Gdyby nie to, pewnie bym szukał do skutku.
  Poszukaj tu:
  http://forum.xda-developers.com/search.php?searchid=91373663

  • Dawidek

   Też poszedłem w ślady SamsungoFan’a i wgrałem sobie roma z wgranymi modami, ale wiadomo… Polakowi ciężko dogodzić.. więc szukam zawsze czegoś do odnowienia telefonu:) I nie jest łatwo znaleźć… napisz co konkretnie Cię ciekawi, a pomożemy Ci 🙂

   • Tak na marginesie, wyszedł nowy oficjalny soft KI4, więc pewnie zaraz będzie wysyp nowych wersji ROM-ów, w tym Lite’ning Rom może np. v6.2 albo v7…?

    • Dawidek

     Ooo to by mnie cieszyło :)))) Ty lepiej się orientujesz to jak byś znalazł podał byś link ?:) Dzięki z góry

 • AdamR

  oo, też dobrze a skąd pobrać taki rom z gotowymi modami i co to za rom no i jak go wgrać w sumie to najbardziej mnie interesuje/ 😉

  • http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1095274
   Wgrywanie przez Odin (tylko część PDA). Później trzeba zrobić wipe cache i dalvik.

   • AdamR

    Co oznacza wipe cache i dalvik?
    Tylko PDA – oznacza że, szukam romu po przez wciśnięcie przycisku pda w odin?

    • AdamR

     Aha zapomniałem zapytać czy te romy są stabilne i czy są w języku polskim no i czy wybrać ten najnowszy?
     Sorki za ilość pytań 🙂

   • zajec

    O, a czym grozi niewykonanie operacji wipe cache i dalvik? Nie zrobiłam tego po wgraniu Lite’ning ROM i działa wszystko OK.

    Mam jeszcze jedno pytanie: czy jest sposób na pozbycie się żółtego trójkąta podczas bootowania telefonu w Lite’ning ROMem?

    • AdamR

     Zajec jaki numer romu wgrałaś?

     • AdamR

      Tzn czy 6.1 jest z językiem polskim?

 • Wszystkie wersje są z językiem polskim.
  Wgrywanie – jeden plik, trzeba go wybrać w okienku PDA w Odinie.
  Nie trzeba robić wipe systemu (czyli hard resetu), wystarczy tylko zrobić wipe cache i dalvik cache. Ale nie jest to konieczne – jeżeli działa bez tego, to ok. To są po prostu partycje z plikami tymczasowymi. Niektórzy zalecają też, by wipe ceache’u robić przed takim flashowaniem, ale ja robiłem kilka razy po i jest ok.

  Żółtego trójkąta nie potrafię się pozbyć. Jest to możliwe, ale opis jest tak nudny, że usypiam 🙂 Machnąłem na to ręką.

 • AdamR

  czy traci się jakieś dane w czasie wgrywania romu i ostatnie pytanko czy telefon jest zrootowany po tym wszystkim?

  • Nic się nie traci, jest root, jest CWM, są różne mody, sam wypas 🙂

   • maciek

    wgralem ten rom ale nie moge znalezc cwm. mozesz mi powiedziec co jest grane? wersja romu 6.1

    • maciek

     czy moze poprostu moge sciagac cwm i zrobic backup? nie bedzie to problemem ze rootowalem nie za pomoca CF root? sorry za te pytania. jest nowy

     • To już trochę stary ROM, jest już jego kontynuacja innego autora:
      http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1334124
      Jeżeli nie ma w menu aplikacji CWM Manager (raz mi też zniknął po flashowaniu), to trzeba pobrać i dograć. Można też korzystać z CWM Recovery bez aplikacji – trzeba tylko wejść do Recovery, wybierając taką opcję z menu widocznego po przytrzymaniu klawisza Power.

 • AdamR

  No to pięknie, jak wróce do domu to zaraz się za to zabiorę.
  Pozdrawiam Cię i dzięki ponownie za pomoc i cierpliwośc

  • zajec

   @AdamR: Mam Lite’ning ROM 6.1, jest menu po polsku (i iluś tam innych językach). Podczas flashowania przeżyłam chwilę grozy, bo po automatycznym reboocie telefon dość długo się włączał – ale tylko wtedy, potem jest już OK. Wszystko trwa dosłownie kilka minut. Jak już się raz spróbowało z sukcesem, to potem chce się próbować innych rzeczy 😉

   @SamsungFan: na forum xda.developers, w ramach FAQu do Lite’ning ROM jest instrukcja, jak się pozbyć żółtego trójkąta, ale jest tak tajemnicza, że waham się, czy spróbować. Myślałam, że może już przetestowałeś. Na szczęście bez tego telefon i tak działa dobrze.

 • AdamR

  Dzięki Samsunfan dzięki Zajec za info wszystko poszło gładko i bez problemów 🙂

  • Dawidek

   Ten Lite’ning ROM 6.1 jest po polsku tylko w niektórych momentach można spotkać się z językiem angielskim, nie pamiętam dokładnie gdzie, ale się z tym spotkałem co i tak nie praktycznie istotne.

   *zajec- zawsze jak wgrasz softa czy coś zmieniasz to dłużej trochę się włącza. Tak samo jak przy pierwszym uruchomieniu telefonu. I tak w nawiasie to zostaw ten trójkąt, nie przeszkadza dosłownie w nichym.. Nawet jest pomocny, gdy w nocy włączasz fona to działa jak latarka 😀 🙂

 • Dawidek

  Ja teraz czekam na te nowe Lite’ning ROM, Ciekawy jestem co nowego dodadzą.

  Jeszcze mam taka małą sprawę. Wczoraj obudziłem się patrze, a tu nie czyta karty pamięci. Wyjąłem włożyłem z powrotem i nie działa w kompie ja sprawdzałem i też nie działa.. chyba się spaliło moje 16gb… nie ma chyba żadnego sposobu na odzyskanie zawartości? Tak tylko pytam, jestem pewny że się nie da… ale teraz różne i nowe technologie są więc pytam 🙂

  • Ja niestety też raz miałem podobną sytuację. Coś się zwaliło na karcie i telefon jej nie czytał. Co gorsza na PC też nie chciał, więc musiałem ją sformatować (z poziomu komputera). A miałem tam pełno ważnych plików, w tym bardzo dużo MP3. Bardzo się wkurzyłem, ale od tego czasu wszystko gra.
   Odzyskać plików pewnie się nie da (są jakieś programy do odzyskiwania skasowanych plików na karcie pamięci, ale nie ręcze za ich skuteczność), ale powinno udać się zrobić formatowanie z Windows.

 • Dawidek

  Właśnie też mam tam pełno zdjęć, muzyki… Muzyka to jeszcze ok bo mam na kompie tą samą. Ale bardziej chodzi mi o te zdjęcia.. nie zdążyłem ich sobie zgrać. Jak zrobić to z poziomu komputera ? Nie czyta karty w ogóle. Przez wiersz poleceń? Biosa?

  • Jak nie czyta karty na PC, to chyba nie można nic zrobić. Ale przecież zdjęcia domyślnie zapisują się w wewnętrznej pamięci, a nie na karcie pamięci. Zmieniłeś to w ustawieniach?

   • Dawidek

    Yhy.. zmieniłem to… ;/ i to był właśnie błąd.

 • Mariusz

  Witam wsystkich,mam niewielki problem przez pomyłkę usunąłem w moim galaxy s2 plik settings(który jest odpowiedziany za ustawienia,teraz nie mogę włączyć ustawień ponieważ brakuje mi tego pliku,znajduję się on w system/app/…mógłby ktoś podesłac mi na emaila ten plik,byłbym bardzo wdzięczny….z góry dziękuję marcel_28@o2.pl

 • Marta

  Witam. Mam do was pytanie. chodzi o to ze w moim samsungu ( galaxy s 2 ) caly czas wlacza sie jakis skaner multimediow… ale naprawde co 5 min…. Gdy wlaczam muzyke itd.. wszystko sie przez te skanowanie wylacza.. Skaner sie uruchamia, telefon jakby sie zawiesza po czym muzyka wylacza sie. A zaraz po tym jest wszystko okey.. do nastepnego razy gdy to sie wlaczy. Moze mi ktos wyjasnic o co z tym chodzi i czy moze mozna to wylaczyc?

  • Dawidek

   Niestety nie da się tego wyłączyć. Ale to dziwne jest. Nie powinno tego być w ogóle. Jeśli telefon wyłączasz czy podłączysz do kompa i później odłączysz to wtedy ok. Normalne bo szuka czy np. karty pamięci nie włożyłaś czy coś nowego wgrałaś
   1; Ale Ty mówisz, że ciągle ??
   2; Jeśli nie ciągle, to gdy… co robisz i się włącza?
   3; Masz kartę pamięci??
   4; Od kiedy Ci się to zdarza?

  • Skaner multimediów powinien włączać się tylko po starcie telefonu, wypięciu z połączenia USB, czyli w domyślne dodaniu nowych plików multimedialnych. Ale sam z siebie – nie powinien.

 • Ewa

  Witam. Mam problem. Zainstalowałam na swoim telefonie nową aplikację wiadomości razem z resztą.
  Chcę teraz usunąć starą aplikację Wiadomości.
  Co zrobić? Pomóżcie. Proszę o kontakt na email: fantazja@dwr.pl

  dzięki wielkie

 • Artur

  Zrobiłem ROOT-a, ale niestety nie mam ikonki programu CWM Manager, czyzbym zrobił coś źle.

 • Michał

  Witam,

  mam zamiar przeprowadzić operację, która została opisana wyżej, ale jest jeszcze jedna rzecz, która mnie nurtuje.
  Uważam, że trafiłem do odpowiedniego działu/artykułu.

  Do rzeczy. Nie wiem po co mam konfigurować jakieś konto Google. Nie mam zamiaru korzystać z ich kont, dodatkowo nie chcę być lokalizowany przez Pana Google czy kogokolwiek innego. Nie rozumiem dlaczego kiedy chcę zainstalować np. Operę mini, to telefon prosi mnie o skonfigurowanie konta Google. Jak dla mnie paranoja.

  Może znajdzie się ktoś miły i mi to wytłumaczy co jest tego powodem, nigdzie nie znalazłem wskazówek w stylu „po co i dlaczego”.
  Może to ma jakiś większy sens, tyle że ja go nie znam. Sądzę że to ma znaczenie głównie dla Google i ich wielkich baz danych o nas, czyli potencjalnych klientach ich reklamobiorców.

  Czy można to pominąć i jaki to będzie miało wpływ na inne aplikacje lub po prostu cały telefon?

  Pozdrawiam i z góry dziękuję miłym i pomocnym użytkownikom Galaxy sII,
  Michał

  • Oczywiście konta Google nie musisz mieć. W nioczym to nie przeszkadza, zwłaszcza że Samsung dostarcza parę dobrych programów.

   Ale warto, bo wtedy otrzymujesz dostęp do wszystkich usługi i aplikacji Google, z których najważniejsza to Android Market – 300 tysięcy gier i programów do pobrania! To jest największy fun Androida – więc konto Google jest tu zaletą, a nie wadą!

   I akurat lokalizowanie można wyłączyć w opcjach. Zresztą nie popadajmy w paranoję – to nie pan Googiel namierza, tylko aplikacje, a wiele z aplikacji potrzebuje danych o położeniu geograficznym, np. wszystkie które korzystają z map.

 • –damdamus–

  WItam jezeli chodzi o wykasowanie plików DRM a konkretnie pliku o nazwie „zawartość DRM v.2.3.4” to tutaj w moim przypadku w SGSII przestaje prawidłowo pracować aplikacja „Filmy” a mianowicie po obejrzeniu filmu bądź chęci wyjścia w trakcie oglądania następuje zawiecha systemu,ten nie raguje od razu po naciśnięciu przycisku „powrót”.
  Po odczekaniu ok pół minuty,może mniej pojawia się komunikat żeby wymusić zamknięcie ręczne tej aplikacji ze względu na brak jej aktywności,sprawdziłem to u siebie pojedynczo odinstalowująć zbędne mi aplikacje programem „Titanium Backup”
  Pozdrawiam.

 • Paweł

  Witam,
  Zwracam się z prośbą o pomoc. Mam Samsunga Galaxy Ace. Problem w tym, że bateria bardzo krótko mi trzyma (zazwyczaj jak rano wypnę z ładowarki to już wieczorem krzyczy żebym podłączył ładowarkę. Korzystam przeważnie z smsów i czasem zajrzę na fejsa. Martwi mnie to, że tak szybko ta bateria się rozładowuje. Proszę o pomoc. Help 🙂

 • maciek

  ‚Wszystkie wymienione wyżej aplikacje, jako pliki APK oraz bliźniacze pliki ODEX, znajdziemy w katalogu /system/app’
  w moim folderze nie ma ani jednego pliku z rozszerzeniem odex. wie ktos moze w czym jest problem? a moze to jest normalne? na scrnach w artykule tez nie widac zadnego ODEX..

  • Jak nie masz, to problem z głowy. Pewnie masz jakiś custom ROM „deodexed”?

   • maciek

    No rzeczywiscie, mam takiego roma. Chcialem sie jeszcze zapytaca o nagrzanie sie tego samsunga. Mianowicie – strasznie grzeje mi sie podczas gry w Pesa 2012 natomiast podczas gry w Shadowgun, ktore wydawalo mi sie bardziej wymagajaca aplikacja prawie wogole. Bateria osiaga temperature prawie 39 st C(podczas PESa). Czy jest to normalne zjawisko? Czy moze to byc wina ROMa albo niedopracowanej aplikaacji(sciagnalem tego pesa jako apke gdzies z internetu)? Z gory dzieki za wszelka pomoc.

    PS. Nawet podczas gry w GTA3 tak sie nie grzeje…

 • Witam!
  Polecam stronę/dokument opublikowany przez Veyka z XDA. Jest na bieżąco aktualizowana i na jakim sofcie przetestowane:
  „Up-to date as of 07/01/12 against XWKL1”

  Dokładnie opisane, przejrzyście, co można usunąć, bądź też nie i na które zwrócić większą uwagę.

  Link:
  https://spreadsheets.google.com/spreadsheet/pub?hl=en_US&hl=en_US&key=0AnO2-4y6yE1gdDJRekl4QmkyNmIzUmRvX2h3UDVkQXc&output=html

 • Kisloski

  Witam. Zrobiłem roota (metodą pierwszą), potem titanium backup i małe czyszczenie systemu. Usunąłem większość z zalecanych programów no i teraz mam problemy z ustawieniami głośności w systemie. Wiesza się i nie pozwala się ustawić poza tym wszystko okej:) Zakladam, że to brakujące DRM programy które mają coś do dźwięku (o czym pisaleś). Oczywiście zrobiłem backup wszystkiego, ale to akurat nie chce się przywrócić! Jeżeli zrobię roota od nowa, to wszystko wróci do normy?:) Jestem świeżakiem, więc wiem tylko tyle ile wyczytam. Wiec proszę o radę jak naprawic to co zepsułem. Dzieki!

  • Hmm, dlatego ja nie mam przekonania do Titanium Backup – nie wiem do końca, co usuwa i jak ten program.
   W tej sytuacji proponuję punkt 3, czyli przywrócenie kopii zapasowej z CWM. Tylko jak robiłeś roota pierwszym sposobem to nie masz CWM… 🙁

   Inna opcja to wykorzystanie Root Explorera. Należy wyszukać kopie plików DRM (jeżeli to na pewno one zawiniły), które zostały zachowane przez Titanium Backup (bo tak zrozumiałem – masz te pliki?).
   Następnie trzeba je ręcznie przekopiować Root Explorerem do katalogu /system/app, zaznaczając opcję „Mount R/W”.
   Później trzeba jeszcze sprawdzić, czy zgadzają się prawa dostępu – w Root Explorerze zaznacza się plik, wybiera opcję „Permisions” i zaznacza wg schematu:
   + + –
   + – –
   + – –

   Gdzie „+” to zaznaczone pole, a „-” to puste pole.

   Na koniec trzeba zrobić restart i powinno działać.

 • kisloski

  Dzieki za pomoc! Zrobiłem inaczej (nie mogłem się doczekać;)-
  factory reset (ponoć nie wolno na rootowanym telefonie? Ale gdzieś wyczytałem że będzie git jak root był robiony OneClickiem) a potem powtórzyłem operację z podmianą kerneli. Wszystko działa i root zachowany..
  Czy na już rootowanym telefonie mógłbym zrobić drugą metodę rootowania aby uzyskać CWM? A może da się to po prostu zainstalować, dograć? Okazuje się, że to potrzebny program:D

  Raz jeszcze dzięki za pomoc!

  • No tak, w sumie to najprostszy sposób – przywrócenie ustawień fabrycznych. Ale traci się wtedy swoje dane.

   Co do CWM – myślę, że w Twoim przypadku po prostu najlepiej będzie skorzystać z metody CF-Root. Zajmuje to chwile, a korzyści są liczne. Tylko uwaga – będzie po tym żółty trójkąt i nabije się licznik flashowań!!!!!!!

   Innego sposobu prawdę mówiąc nie znam, ale może jest – nie szukałem, bo CF Root dla mnie jest ok.

   Nie ma żadnych ograniczeń związanych z rootem w telefonie – że czegoś tam nie można czy coś. Chodzi raczej o to, że factory reset nie usuwa śladów rootowania, ale nic się nie zepsuje.

 • kisloski

  Czyli zrobić cf-roota. Zrobię więc zaraz po powrocie do domu. Aha, mój problem z ustawieniem głośności powrócił (!), wiec tym bardziej chcę CWM:) Mówisz, żeby skopiować pliki od TitaniumBackup, ale czy nie są to spakowane pliki? W każdym razie spróbuje Twojego sposobu. Uszanowanie!

  • No to jak powrócił problem, to znaczy że przyczyna jest całkiem inna, a CF Root i CWM mogą w niczym nie pomóc.

   Co do TitaniumBackup – nie wiem, czy te pliki są spakowane, nie używam tego programu, tylko strzelam, może się mylę.

 • kisloski

  Super:) Czyli wracam do punktu wyjścia:)
  Poza tym wszystko działa (Dungeon Hunter 2 nie dziala, gra wiesza sie w menu gdzie napisane touch to start) więc po prostu to zostawię. A z cf rootem i tak się pobawie w ramach nauki:)
  Jest jakiś poradnik „android od podstaw” dla takich leszczy jak ja? Nie chcę Cię męczyć z każdym problemem i pytaniem jakie mógłbym mieć..

 • Paweł

  Witam mam pytanie:) Zrobiłem roota mojemu SGS2 wszystko śmiga:) ale czy w razie czego można cofnąć całą operacje??? I piszecie na forum że niedługo będzie aktualizacja do Androida 4 czy jak mam roota to mogę ją normalnie zrobić np. przez samsung apps?? Pozdrawiam

 • bartek

  ktoś podpowie jaki kernel i gdzie go znajde do wersji 2.6.5.7-I9100XWKF3-CL276555root@DELL101 #2.z góry dzięki

 • jak usunąć zakładkę główną i wyczyścić wszystko po czym się chodziło w internecie w sasmungu galaxy gio???

 • czenka

  mam pyatnie, czy jeżeli nie ma plików ODEX to oznaczy że telefon miał root-a?

  • To raczej sugeruje, że masz jakiś nieoficjalny ROM (deodexed). A jeżeli masz oficjalny do Samsunga, to nie mam pojęcia.

 • Angelica

  Witam!
  Jak ustawić w telefonie Samsung galaxy Young, GT-S5360 aby wiadomości zostały zapisywane w kopiach roboczych? Miałam takie ustawienie, ale jakoś przestawiłam w ustawieniach chyba i nie potrafię znów zrobić, aby wiadomość mi zapisywało w kopiach roboczych. Co mam zrobić abym znów mogła zapisywać w roboczych?

 • klaudia

  witam mam pytanie jak pozbyc sie zdjec ktore sa przy muzyce ustawily mi sie automatycznie nie wiem czemu

 • Aga

  Witam, jak usunąć zakładkę główną i wyczyścić wszystko po czym się chodziło w internecie w sasmungu galaxy ace? Dodać mogę , ale nie mogę usunąć zakładki.

  Pozdrawiam..

 • michał

  wszystko robię zgodnie z instrukcja ale Gdy klikam opcje delete pokazuje mi sie taki komunikat :
  warning : your phone doesnt appear to be rooted. This is required in orderto change or deleted protected files such as this. The easiest way to find out how to root your phone is to google „root your phone name” and look through the results for an appropriate tutorial.

  co robić ? nie moge przez to nic a nic usunąć

  • sekora1976

   Aby mozna bylo odinstalowywac aplikacje producenta lub systemowe musisz miec telefon zrotowany. (root) proponuje uzyc google i sie dowiesz wiecej na ten temat.

   • Przecież jest to wyjaśnione w tekście, w punkcie 1 poradnika!

 • Tomek

  Witam
  Telefon: samsung galaxy s 2 Android 4.0.3
  Wersja Jądra: 3.0.15- 19100XXLPW -CL413606
  na stronie: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1075278
  znalazłem ,, kernela ” XXLPW i sciągam go. Robie wszystko co powyżej z Odinem i kernelem. Następnie ściągnąłem program Root Explorer 2.17 z chomikuj, instaluje go na swój telefon za pomocą prog ,,Astro”. Wchodzę w Root Explorer próbuję usunąć dany program i …. i nic – jest napisane, że telefon nie jest zrootowany.

  W czym proglem ?

  Pozdr
  Tomek

 • Jaca

  Mam pytanko ,czy mozna w tym telefonie wylaczyc kompresje mms ??? Bo za bardzo kompresuje,potrafi 75 kb kompresowac do np.14kb i jak taka fotka wyglada to nie musze mowic 🙁

 • Pomóżcie, usunęłam przez przypadek wszystkie moje zdjęcia z dzieciakami z kary pamieci telefonu a mam Samsunga Galaxy Y(GT-S5360)czy moge je jakoś odzyskać?
  Dzięki za pomoc.

 • Aga

  Są programy na komputer do odzyskiwania skasowanych plików : http://www.dobreprogramy.pl/Odzyskiwanie-danych,Kategoria,Windows,86.html

 • Dziękuję, spróbuję tak zadziałać.

 • Bart Sul

  Mam od tygodnia nowego Samsunga GT-S5360,zrobiłem roota ,zainstalowałem Root Explorera i teraz mam dostęp do wszystkiego,najważniejszy dla mnie był punkt 5.,serducho wskoczyło na wyższe obroty przy rootowaniu ale wszystko poszło jak należy,dzięki i browar dla Ciebie SamsungFan 😉

 • Magda Gimżewska

  Witam, posiadam Samsunga Galaxy Core czy można za pomocą jednego
  przycisku wyłączyć wszystkie aplikację działające w tle. Wchodząc na
  jakąś aplikację i z niej wychodząc, ona działa nadal w tle, jak zajrzę w
  menedżera aplikacji pokazują się wszystkie działające w tle aplikację, jak je wyłączyć. Przedtem posiadał
  Samsunga 551 i na pulpicie posiadałam menedżera aplikacji i jednym
  przyciskiem wyłączałam wszystko, oszczędzając baterię. A teraz telefon
  mam nowszy a nic takiego nie widzę. Pozdrawiam

 • wera

  Pojawia mi sie ten znaczek z pamiecia telefonu jak zwolnic miejsce bez usuwania zdjec mizyki ipt? A przedewszystkim jak usunac ten znaczek? Prosze o pomoc..

Polski rynek akcesoriów do telefonów i tabletów powoli dogania zachodnie trendy.Niedawno na naszym rynku pojawiły się produkty, które tworzą zupełnie nową jakość w zakresieakcesoriów ochronnych do urządzeń Apple oraz pozostałych producentów. [...]

Recenzje

Samsung Galaxy S6

Do naszej redakcji trafił najbardziej oczekiwany model koreańskiego producenta, mowa oczywiście o Samsungu Galaxy S6. To przełomowa tzw. galaktyka, [...]

Samsung Galaxy A3

Galaxy A3 to przedstawiciel najnowszej linii smartfonów Samsunga. Koreański producent wziął sobie do serca narzekania na tandetne wykonanie wcześniejszych [...]

Samsung Galaxy Note Edge

Samsung Galaxy Note Edge sprzętowo niewiele różni się od Galaxy Note 4, wyróżnia go zakrzywiony ekran. Nie jest to pierwszy smartfon Samsunga z takim [...]

Najnowsze komentarze

Wideoprezentacje