Dodał: Łukasz Zieliński
7 czerwca 2010 22:06

Miało nie być, a jest. System operacyjny Windows 6.5 nigdy nie miał zaistnieć w pierwszym modelu szlagierowego Samsunga i900 Omnia. Użytkownicy postanowili jednak inaczej. Dzięki modyfikacji każdy posiadacz tego PDA może mieć nowy system w swojej komórce.

Samsung Omnia i900 to pierwszy udany smartfon koreańskiego producenta. Telefon pojawił się w Polsce w tym samym okresie, co iPhone i, co ciekawe, początkowo zdobył więcej klientów niż popularny gadżet Apple. Urządzenie bazuje na mobilnym Windowsie w wersji 6.1. Producent nie ukrywał od początku, że nie zamierza aktualizować oprogramowania Omnii do nowej wersji Windows 6.5, która jest wersją przystankową przed oficjalną premierą Windows Phone 7. Ogromna popularność telefonu sprawiła, że zajęli się nim najbardziej znani modyfikatorzy mobilnych okienek. Tak powstała modyfikacja Windowsa 6.5, przeznaczona na model i900.

Co potrzeba?

By móc zmodyfikować swojego samsunga, będziemy potrzebowali komputera z systemem Windows XP. Może być to również Windows Vista, jednak w tym przypadku jest trochę więcej roboty. Oprócz tego potrzebujemy przewodu USB, w pełni naładowanego akumulatora oraz kilku plików.

Windows XP

Proces modyfikacji zaczynamy od zainstalowania sterowników wymaganych do wgrania oprogramowania. Można je znaleźć na stronie producenta pod adresem:

http://fus.samsungmobile.com/omnia/SamsungModem_xp.zip (dla Windows XP)

http://fus.samsungmobile.com/omnia/SamsungModem_vista.zip (dla Windows Vista). Wypakowujemy zawartość archiwum, a następnie uruchamiamy plik setup.exe

Po zainstalowaniu plików wykonujemy restart komputera. Możemy zacząć instalację oprogramowania na telefonie.

Skąd wziąć oprogramowanie? Jest wiele stron, na których można znaleźć ciekawe modyfikacje. Ze swojej strony mogę polecić forum http://www.modaco.pl. Tutaj znalazłem jedną z ostatnich modyfikacji wykonaną przez modyfikatora Ryrzy. ROM-y dla Omnii dostępne są na forum w dziale Windows Mobile – Urządzenia z dotykowym ekranem ? Samsung ? i9x0 Omnia ? ROMy i9x0. Żeby zobaczyć pełną treść forum, trzeba się zalogować.

Innym miejscem, gdzie można wybrać dla siebie odpowiednią wersją ROM-u z WM6.5, jest popularne forum PDAClub.pl, pod adresem: pdaclub.pl/forum/sgh-i900-(omnia).

W naszym poradniku użyjemy jako przykładu ROM-u Ryrzy M2D.

Kiedy już pobierzemy archiwum z oprogramowaniem, w jego wnętrzu powinny znaleźć się dwa pliki ? exe oraz md5. Oba należy wypakować do jednego folderu. Następnie uruchamiamy plik exe.

W programie nic nie przestawiamy. Jeżeli jednak odznaczymy ptaszka Download Content Files, nasza pamięć 8/16 GB nie zostanie wyzerowana. Ja bym jednak zalecał zostawić go i wykonać pełne zerowanie. Zgodnie z wyświetloną instrukcją wyłączamy telefon, podłączamy kabel USB, a następnie wciskamy przycisk POWER do uruchomienia telefonu. Podczas rozruchu system Windows rozpozna urządzenie, zainstaluje odpowiednie sterowniki. Wciskamy przycisk START. Rozpocznie się instalację oprogramowania. Po zakończeniu instalacji, uruchamiamy telefon i przeprowadzamy proces kalibracji.

Windows Vista

W wypadku Windowsa Vista jest trochę więcej zabawy. Instalujemy zatem sterowniki, a następnie restartujemy komputer. Teraz pobieramy plik z ROM-em dla naszego telefonu. Ponownie użyjemy oprogramowania zmodyfikowanego przez Ryrzy w wersji M2D. W pobranym archiwum będą dwa pliki ? exe oraz md5. Wypakowujemy je do osobnego folderu. Następnie pobieramy program I900 EXEcutor.

Uruchamiamy program i wybieramy przycisk numer 1.

Następnie pojawi się okno, w którym należy wskazać plik EXE z oprogramowaniem do naszego Samsunga. W moim wypadku jest to plik 28230_M2D.exe

Po wybraniu pliku w oknie loga pojawią się informacje na jego temat. Wciskamy przycisk oznaczony jako numer 2.

Rozpocznie się proces wydobywania poszczególnych składowych oprogramowania z pliku exe. Po zakończeniu pracy programu pojawi się informacja o prawidłowo przeprowadzonej akcji, wraz ze ścieżką zapisu składowych. Potrzebne pliki zostaną zapisane w folderze, który zostanie stworzony tam, gdzie znajduje się aplikacja I900 EXEcutor. Wciskamy OK.

Wskazówka: Klikając w lewym rogu aplikacji na pasku menu (Language), możemy wybrać angielskie tłumaczenie aplikacji.

Aplikację można wyłączyć. Następnie pobieramy program USDL_GrandPrix_v1.6.4_VISTA. Dostępny pod adresem sendspace.com/file/ta794a. Jest to aplikacja, która zainstaluje nam oprogramowanie w naszym Samsungu. W sekcji Step 1 z listy wybieramy GrandPRIX LV image. Uaktywnią nam się pozostałe opcje.

Następnie po kolei wciskamy przycisk LOADER i wskazujemy plik BOOT.nb0, który znajdziemy w folderze stworzonym przez aplikację I900 EXEcutor. Później wybieramy PDA i wskazujemy plik PDA.bin, który także znajduje się we wcześniej wspomnianym folderze. Ostatnim użytym przez nas przyciskiem w sekcji Step 2, jest CSC, po którego wciśnięciu wybieramy plik customer.csc z folderu stworzonego przez i900 EXEcutor.

Nie ruszamy przycisku MultiLang. Ewentualnie możemy użyć Phone, jednak użytkownikom pracującym na innym systemie niż Windows XP, nie zaleca się tego. Można nawet uszkodzić telefon. Przechodzimy więc do Step 3. Z sekcji Step 3 wybieramy przycisk Detect. Wyłączamy nasz telefon, podłączamy kabel USB i uruchamiamy ponownie, wciskając POWER do momentu rozpoczęcia pracy programu (ok. 3?5 s).

Rozpocznie się praca z telefonem. Po kolei będą wgrywane składowe oprogramowania.

Po wykonaniu procesu aktualizacji oprogramowania w programie USDL_GrandPrix_v1.6.4_VISTA pojawi się komunikat Job Done. Launched. Wciskamy przycisk Reset z lewej strony komunikatu.

Wyłączamy program i bierzemy się za konfigurację naszego Samsunga i900 Omnia na nowym systemie operacyjnym Windows Mobile 6.5.

Artykuł ukazał się w magazynie „Mobility”, nr 03/2010 (71)

Autor: Michał Gruszka

Zanim zaczniesz wgrywać?

 1. Jeżeli pójdzie coś nie tak, nie panikuj. Sprawdź, czy telefon się uruchamia. Jeżeli tak, spróbuj wgrać oficjalne oprogramowanie z pliku exe.
 2. Telefon musi być w pełni naładowany. Nie ryzykuj, nie wgrywaj oprogramowania ze słabą baterią. Ryzykujesz uszkodzeniem bootloadera, co wiąże się z kosztowną naprawą.
 3. Jeżeli po włączeniu telefonu zamiast logo Samsung Omnia wyświetla się ikona wykrzyknika, oznacza to, że uszkodziłeś obszar RADIO. Telefon uruchomi się normalnie, jednak nie będzie działać GSM. Należy w takim wypadku wgrać sam plik RADIO pod systemem operacyjnym Windows XP przez aplikację GRANDPRIX lub całe oprogramowanie z oficjalnym softem z pliku exe.
 4. Radio ROM-y można wgrywać niezależnie od ich daty, jedynie nie należy wgrywać dwa razy tego samego pliku z radio ROM-em, gdyż grozi to uwaleniem bootloadera radia, co wiąże się z poniesieniem kosztów naprawy.
 5. Nie zaleca się wgrywania radio ROM-ów na systemie operacyjnym innym niż Windows XP.
  • Andrzej

   a jeżeli mam windows 7

   • Próbuj jak dla Visty, ale nie ma gwarancji, że wszystko pójdzie OK…

  • Artur

   pomocy !!!
   robie wszystko jak tutaj a nie widzi mi PDA na telefonie poprostu nie widzi telefonu a wszystkie stery mam. Możliwe że CID

  • Co nie widzi czego? 🙂 Masz pewnie na myśli to, ze PC nie widzi podpiętego telefonu?

  • Działa bez problemu, choć wgrywałem ten ROM na częściowo uszkodzona omnie( nie włączała sie, tylko zawieszała przy bootowaniu) po instalacji działa ok. Jak w tym Rom-ie uruchomić prognozę pogody jest ona gdzieś w systemie czy należy zainstalować np Weather.cab

  • Maciek

   A czy jak mam na Omnii Windows Mobile 5.1 to mogę na tą wersję wgrać tą 6.5 ? Chcę zmienić cały system bo ktoś przede mną grzebał w tej wersji WM, którą mam i np. nie chodzą mi gry w java.
   Czy Office i wszystkie aplikacje też nadal będą zachowane po upgradzie ?
   Dzięki z góry za odpowiedź.
   Maciek

   • To zależy od ROM-u, ale na ogól w każdym ROM-ie jest pełen komplet aplikacji, także Office. Ale bierz pod uwagę, że flashowanie wiąże się z kompletnym wyczyszczeniem pamięci telefonu, więc żadne dane nie zostaną zachowane.
    Można wgrać dowolną wersję Windows Mobile, bez względu co masz wcześniej – ROM to kompletny obraz systemu, wiec stara wersja jest bez znaczenia.
    Windows Mobile natywnie nie obsługuje Javy – trzeba zainstalować emulator, np. Jblend 3D lub Jbed. W niektórych telefonach z WM już są preinstalowane takie emulatory, w innych nie.

  • Krystian

   A jak mam windows mobile 6.1 to napewno zadziała mi windows mobile 6.5. Bo to nowy telefon i nie chcę go zepsuć?

   • Krystian, to lepiej nie ryzykuj 🙂 Można zepsuć telefon, a na pewno stracisz gwarancję, chyba że będziesz później potrafił wrócić do oryginalnego oprogramowania 6.1. To nie jest oficjalna aktualizacja, tylko tworzona przez samych użytkowników – nie wszystko musi działać na 100%.

  • arek

   SCIAGALEM CHYBA ZE 3 LUB 4 RAZY TO CO PODAJA TO DZIADOSTWO NIE DZIALA NIC SYF PO CHOLERE TAKIE COS PUBLIKUJECIE DAJCIE SPOKÓJ!!!!!!!!1

   • Ale co ściągnąłeś i co jest dziadostwem?
    Ogólnie Windows Mobile to dziadostwo, ale pewnie nie to masz na myśli 🙂

  • Korek

   Mam windowsa 7. Jestem przy 3 kroku w Grandprixie , naciskam Device , wyłączam telefon (i900 oczywiście)i gdy włączam z powrotem Grandprix sie zawiesza i wyłącza .Pomozcie . Plis 🙂

  • Korek

   sorry (Detect) nie Device:D rozpedzilem sie…

  • Korek

   http://eomnia.net/showthread.php?tid=5872 <– Znalazłem . I udało się…

  • Imię

   A więc do XPeka wymagany jest oczywiście zainstalowany Active Sync 😉 inaczej nie pójdzie 😉 Pewnie nikt o tym nie pisał bo większość ma go zainstalowanego ;D

  • Mikolaj

   wgralem WM 6,5 dziala tylko mam pytanie jak ustawic wygaszacz zeby ekran zgasl po zablokowaniu ???

   • Ale zależy co wgrałeś – jaki ROM konkretnie 🙂 To zależy od twórcy ROM-u, jak zaimplementował tę funkcję.

  • Krzysiek

   witam. ja nie moge wgrac:( program USDL_GrandPrix_v1.6.4_VISTA nie chce mi wykryc telefonu, mam ustawiony na activesync. robie wszystko jak pisze i nic. co moze byc zle?

  • Ludzie pomocy!!!
   zgrałem i zainstalowałem poprawnie WM .6.5 M2D.
   telefon uruchamia mi się bezproblemowo wyskakuje pasek ładowania taki jak w windows xP —
   i wyskakuje konfiguracja (wyrównanie ekranu/kalibracja)
   i tu jest problem…. klikam bardzo dokładnie a proces powtarza mi się 50 razy!! \m/^.^\m/
   pomóżcie szybko co mam robić!?
   to mój jedyny telefon a 20.05.11r wyjeżdżam!
   PLS HELP

  • Karol

   Czy na Windows 7 wszystko działa bez problemu? Tzn. czy da się wgrać ROMa na tym systemie? Bo jutro dostanę Omnie i biorę się od razu za wgranie ROM’a Ryrzy M2DC

  • Adi

   dzieki działa 😀 daje plus

  • Adrian

   Wszystko działa 🙂 Bardzo dziękuje za pomoc .

  • jarek

   czesc wyskakuje podczas dodawania plikow komunikat OpenSCManager failed (5) moze ktos pomoc??

  • paweł

   PDA Device not found. i tyle..

  • paweł

   tandeta

  • paweł

   sory za tandete. dziala 100%

  • pawel

   a da rade kturys program na windows 7 ????

  • marcin

   Mam problem z zainstalowaniem oprogramowania. Program USDL…. pokazuje mi po włączeniu telefonu informacje PDA Device not found. Jak to ma być ustawione bo już nic z tego nie rozumiem.

  • marcin

   Nie wiem o co tu chodzi, ale nie idzie zainstalować oprogramowania! Caz cyas pokayuje PDA Device not found, a robie dokladnie tak jak pryepis stanowi! Czy to, że nie mam simlocka i mam zainstalowany SPB Mobile Shell ma jakiś wpływ?

  • Artur

   Proponowany plik w wersji M2D Ryży jest uszkodzony. Nie można tego naprawić przez RARa. Da się coś z tym zrobić?
   Nie szukam innego pliku z powodu jasnej instrukcji do instalacji tu zamieszczonej. Help !

   • Może spróbuj pobrać jeszcze raz? A jak nie, to trzeba zaryzykować wgranie innego romu, zasada jest ta sama. Minęło już trochę czasu i proponowany ROM nie musi być najlepszy.

    • Artur

     Dziękuję. Spróbuję inny bo ten jednak uszkodzony. Pozdro 🙂

  • Artur

   DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM ZA POMOC A WSZCZEGÓLNOŚCI TEJ STRONIE I JEGO AUTOROWI !!! Moja OMNIA zmartwychwstała w lepszym nawym życiu . Serdeczne DZIĘKUJĘ. ….. Wow !!! … Ale teraz wymiata jak CZORT !!! Hihi… 🙂

  • Artur

   Proszę o radę. Po zmianie systemu na WM 6.5 mam tylko jeden dzwonek do wyboru na połączenia wychodzące i przychodzące. Przy próbach zmnany dzwonka z poziomu biblioteki utworów nic się nie dzieje.Dzwonek jest wciąż ten sam i jedyny na liście. Czy wina jest w programie Touch Floo czy Romie czy w czym innym.Nie mogę również znaleźś folderu docelowego z tym jedynym dzwonkiem SAMSUNG TUNE. Gdyż spróbował bym na zasadzie kopiuj-wklej umieścić go na liście dzwonków do wyboru. Proszę o pomoc.

   • Trudno wyczuć, czego to wina, ja bym stawiał na skopany ROM. Kiedyś używałem WM6.x, to pamiętam, że chyba żaden ROM nie był wolny od takich błędów. Dlatego wybrałem Androida 🙂

  • Artur

   NO I WYSZŁO SZYDŁO Z WORKA :)Zdało by się aby się ktoś pochwalił jaki to ROM jest idealny do OMNI. 😉

  • Artur

   Tak. Posiadam ROM od Ryrzy :). Wersja podana tu jako przykład jest pobierana z błędami i nie da się tego naprawić w RARze. ..Będę próbował ponieważ w tym systemie moja Omnia dużo zyskała na pamięci ram i pamięci głównej z czym był duży problem. A przedewszystkim w końcu jest przejrzysta obsługa tego cudeńka. Pozdrawiam i dziękuję. 🙂

  • Michno

   Mam pytanko czy na Samsungu GT-I5500 bedzie działało z góry dziękuje.

  • PPP

   Panowie mam prośbę : potrzebuję jakikolwiek normalny ROM byle działało radio , gps i wifi a najlepiej żeby był w miarę stabilny . Na pamięci mi w zasadzie nie zależy i potrzebuję tylko typowe podstawowe aplikacje . Podajcie jakiś link bo tyle jest tego że nie wiadomo za co się brać … Mam w I900 soft SAHL2/CXHL2 plusa , nigdy nie zmieniany …

  • Michał

   Witam.

   Mam pytanko, a mianowicie dziś kupiłem omnię od kumpla i ściągnąłem z niej simlocka w lombardzie. Czy jak zmienię WM 6.1 na WM 6.5 to znowu będzie blokada simlock?

   • Nie, simlock nie ma związku z wersją systemu, ROM-em itd…

    • Michał

     Na pewno? Bo jak podłączam telefon do komputera do usb to jest jakiś folder simlock i w nim 3 skróty. Dzięki za odpisanie 🙂

  • Artur

   CZY KTOŚ TU ODPISZE BO JUŻ NIE RAZ PRZYCZTAŁEM PROŚBY NA TEMAT TEGO, CZY MOZNA ZAINSTALOWAC JAKOS ROM NA WINDOWS 7 ! … LUDZIE ODPISZCIE..

   • Michał

    Nie wiem, ale windows 7 jest zrobiony na windows vista więc powinno działać moim zdaniem, lecz pewny nie jestem 🙂

  • dawid

   mam problem bo robie to na wiscie i pojawia mi sie taki komunikat PDA divice not found co zrobic? pomuszcie i na samym poczatku jak wczytuje plik BOOT.nb0 u mnie jest napisane uboot.nb0 i jak wlanczam program grandprix wyskakuje mi komunikat OpenSCManager failed (5) odp szybko

  • lukasz

   witam robie to jak opisales ale mam problem wogole mi nie widzi tel posaidam windowsa 7 prosze odp mi co mam robic

  • lukasz

   opisz mi na mail co i jak mam robic a nawet jak mozesz to podaj mi jakies linki bo to dla mnie jest czarna magia

   • Niestety, ani ja ani nikt z moich znajomych nie ma już Omnii, trudno to sprawdzić na Windows 7. Ale zasada powinna być taka sama chyba jak na Viscie…?

  Polski rynek akcesoriów do telefonów i tabletów powoli dogania zachodnie trendy.Niedawno na naszym rynku pojawiły się produkty, które tworzą zupełnie nową jakość w zakresieakcesoriów ochronnych do urządzeń Apple oraz pozostałych producentów. [...]

  Recenzje

  Samsung Galaxy S6

  Do naszej redakcji trafił najbardziej oczekiwany model koreańskiego producenta, mowa oczywiście o Samsungu Galaxy S6. To przełomowa tzw. galaktyka, [...]

  Samsung Galaxy A3

  Galaxy A3 to przedstawiciel najnowszej linii smartfonów Samsunga. Koreański producent wziął sobie do serca narzekania na tandetne wykonanie wcześniejszych [...]

  Samsung Galaxy Note Edge

  Samsung Galaxy Note Edge sprzętowo niewiele różni się od Galaxy Note 4, wyróżnia go zakrzywiony ekran. Nie jest to pierwszy smartfon Samsunga z takim [...]

  Najnowsze komentarze

  Wideoprezentacje